فهرست بستن
ماسک n95

ویروس کرونا ، علائم ، شیوه درمان و پیشگیری

ویروس کرونا این روزها افکار زیادی را درگیر خود کرده است. ویروس کرونا موجودیت جدیدی نیست و پیش از این نیز قربانیان زیادی گرفته بود، اما به تازگی، نوع جدید و جهش یافته‌ ای از آن سر و کله‌اش در شهر کشور چین پیدا شده است. در این مطلب  توسط کارشناسان مجتمع پایش درباره علائم، درمان و پیشگیری از بیماری کرونا برای شما آماده شده است 

ویروس کرونا چیست؟

کرونا ،نوعی از ویروس ها هستند که به طور معمول بر دستگاه تنفس جانوران، از جمله انسان، تأثیر می گذارند. آنها با سرماخوردگی، پنومونی و سندرم حاد تنفسی شدید (SARS) همراه هستند و همچنین می توانند روی روده انسان تاثیر بگذارند.

ماسک n95

ویروس کرونا ،در سال 1937 از ویروس برونشیت عفونی در پرندگان کشف شده است . دانشمندان پی بردند که ویروس کرونا می تواند موش ها، سگ ها، گربه ها، بوقلمون ها، اسب ها، خوک ها و گاو را آلوده کند. 

ویروس کرونا به عنوان عامل این بیماری به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد و از علائم این بیماری می توان به سرفه، تب شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود، اشاره کرد.

علائم بیماری کرونا ویروس

از علایم اصلی این بیماری، تب، عطسه، گلودرد، آبریزش بینی، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است و بیمار ممکن است سرفه های چند روزه بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است. در بیشتر موارد ، شما نمی دانید که آیا یک ویروس کرونا یا ویروس سرماخوردگی دارید.

شما می توانید آزمایشاتی ، از جمله نمونه برداری از مخاط بینی و گلو و خون را انجام دهید ، تا بدانید که آیا سرماخوردگی شما ناشی از کرونا ویروس ایجاد شده است. نتایج آزمایش باعث تغییر در نحوه علائم شما نمی شود ، که به طور معمول در چند روز از بین می روند.

 

ماسک n95
ماسک n95

اما اگر یک عفونت کرونا ویروس به دستگاه تنفسی تحتانی (نای و ریه ) سرایت کند، می تواند به خصوص در افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری قلبی یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، باعث ذات الریه شود.

نحوه انتقال بیماری کرونا

هنوز اطلاعات در مورد نحوه انتقال این بیماری کامل نیست ولی روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. هنوز مشخص نیست که این بیماری نخستین بار از طریق جانوران به انسان منتقل شده‌است یا از طریق سطوح آلوده به ویروس.

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود:ماسک فیلتردار

برای پیشگیری از کرونا چه کارهایی انجام دهیم؟

در حال حاضر هیچ واکسنی برای محافظت از شما در برابر عفونت کرونای ویروسی وجود ندارد. شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به عفونت با انجام موارد زیر باشید:

  • دست های خود را چندین بار در روز به مدت 20 ثانیه با آب و صابون شست و شو دهید. شستن دست یکی از راه های جلوگیری از شیوع بیماری و ویروس کرونا است.
  • اجتناب از لمس کردن چشمان، بینی یا دهان با دست های آلوده
  • اگر یکی از شما یا اعضای خانواده تان به ویروس کرونا مبتلا است تا حد امکان از نزدیک شدن به او خودداری کنید. در تماس با افراد حتما از ماسک استفاده کنید.
  • ظروف و وسایل فرد آلوده را کاملا جدا کنید و آن ها را مرتب با آب داغ و مواد شوینده تمیز کنید.
  • این ویروس از طرق حیوانات قابل انتقال است. پس اگر با حیوانات مزرعه و غیرخانگی در ارتباط هستید بهتر است مرتب دست های خود را با دقت بشویید.
  • تا جای ممکن از خوردن مواد غذایی خام خودداری کنید. مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، بوقلمون و … را به میزان کافی و در حرارت مناسب بپزید. سعی کنید حتما از شیر پاستوریزه استفاده نمایید.
  • بدن خود را با مصرف ویتامین ها خصوصا ویتامین C تقویت نمایید.

نحوه محافظت در برابر ویروس کرونا؟ آیا ماسک صورت کافی است؟

کارشناسان متخصص در زمینه پیشگیری از بیمارهای واگیردار اجماع دارند که بهترین روش برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها، شستشوی کامل دست‌ها و عدم لمس چشم‌ها و دهان است. کارشناسان متخصص در زمینه بهداشت همچنین استفاده از ماسک صورت را توصیه می‌کنند که به طور قابل ملاحظه‌ای از ابتلا به ویروس جلوگیری می‌کند.

کارشناسان البته در رابطه با ماسک صورت و میزان جلوگیری آن از خطر ابتلا به ویروس کرونا اختلاف نظر دارند. برخی از آنها بر این باورند که ماسک صورت به طور قابل ملاحظه‌ای در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می‌کاهد، اما برخی دیگر از کارشناسان عقیده دارند که اغلب ماسک‌های صورت به طور اشتباه به کار می‌روند که در نتیجه کارکرد آنها در مقابله با خطر ابتلا به ویروس بی‌فایده می‌شود.

ماسک n95
ماسک n95

همچنین استفاده مکرر از یک ماسک فعالیت آن را بین خواهد برد و به هیچ‌ وجه پوشیدن ماسک n95 به صورت مرطوب یا خیس شده توصیه نمی‌شود. و مهم‌تر از پوشیدن ماسک صورت این است که از قرار گرفتن در معرض سرفه و عطسه افراد مبتلا به ویروس خودداری شود.

کارشناسان بهداشت استفاده از ماسک صورت پیشگیری کننده از نوع ”N95” را که مورد استفاده کارکنان مراکز بهداشتی است توصیه می‌کنند. این نوع ماسک تا میزان %95 جلو ذراتی را که ممکن است به دستگاه تنفسی وارد شوند، می‌گیرد. کارشناسان بهداشت، تعویض این‌گونه ماسک‌ها را در هر 2 الی 4 ساعت، توصیه می‌کنند.

درمان کرونا

هیچ درمان خاصی برای ویروس کرونا وجود ندارد، شما می توانید به همان روشی که سرماخوردگی را درمان می کنید ، عفونت ویروس کرونا را بهبود ببخشید:

  • استراحت فراوان کنید.
  • مایعات بنوشید.
  • برای رفع گلو درد و تب از داروهای ضد درد و ضد تب استفاده کنید. اما به کودکان یا نوجوانان زیر 19 سال آسپرین ندهید. به جای آن از ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
Select Language
Chat with us on WhatsApp
error: Content is protected !!