فهرست بستن
SOPEPتجهیزات محافظت از نشت در کشتی

SOPEP (Ship Oil Pollution Emergency Plan)

SOPEP

اگر شما یک متخصص دریانوردی هستید که روی کشتی کار می کنید، کمد (box) SOPEP یکی از مکان های مهمی است، که در چند روز اول پیوستن به کشتی از شما خواسته می شود با آن آشنا شوید.

 بیایید با اهمیت طرح اضطراری آلودگی نفتی کشتی SOPEP بیشتر اشنا شویم:

هنگامی که نشت نفت در دریا رخ می دهد، تمایل دارد روی سطح آب دریا پخش شود و تأثیر مرگباری بر پستانداران دریایی،آبزیان، پرندگان خط ساحلی و مهمتر از همه دریا ها ، اقیانوس و محیط زیست بگذارد.

هزینه پاکسازی نشت نفت بستگی  به عوامل مستقیم و غیر مستقیم به کمیت و کیفیت نفت تخلیه شده در دریا دارد و بر اساس عواملی مانند دعاوی حقوقی، پول پرداخت شده به عنوان جریمه، از بین رفتن نفت، تعمیرات و پاکسازی محاسبه می شود. از دست دادن جانداران دریایی و اثرات آن بر سلامت انسان که با هیچ مقدار قابل اندازه گیری نیست.

چگونه از آلودگی نفتی در دریا توسط کشتی ها جلوگیری کنیم؟

از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است، برای جلوگیری از تلفات نظارتی ذکر شده در بالا و در درجه اول برای جلوگیری از آلودگی دریایی و تلفات گونه‌های دریایی، تقریباً تمام کشتی‌های مسافربری و باری، یک طرح پیشگیری استاندارد را اجرا می‌کنند.این طرح با نام SOPEP یا طرح اضطراری آلودگی نفتی کشتی شناخته می شود.

SOPEP چیست؟( Ship oil pollution emergency plan)

همانطور که قبلا ذکر شد،  Sopep  مخفف طرح اضطراری آلودگی نفتی کشتی است و طبق الزامات MARPOL  73/78 تحت ضمیمه ، همه کشتی‌های با 400 GT و بالاتر باید طبق هنجارها و دستورالعمل‌های تعیین شده توسط سازمان بین‌المللی دریانوردی دارای یک برنامه پیشگیری از نفت باشند  )تحت قانون MEPC کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی(

به گفته SOPEP، تناژ ناخالص مورد نیاز برای یک نفتکش به 150 GT کاهش می یابد زیرا نفت خود نوعی محموله است که خطر آلودگی نفتی را دو برابر می کند.

کنوانسیون سولاس و مارپول: یک مرور کلی فرمانده کشتی به همراه افسر ارشد مسئول اجرای SOPEP در کشتی است ، همچنین ایجاد سناریو و اجرای مانور عملیاتی شرایط اضطراری برای خدمه کشتی در رابطه با راه‌های مقابله با انواع مختلف نشت نفت که ممکن است در یک کشتی رخ دهد، توضیح می‌دهد. برای تانکرهای نفتی، برنامه عملیاتی  با توجه به جابجایی محموله و مخازن حاوی مقادیر زیادی نفت متفاوت است.الزامات ضروری SOPEP برای یک کشتی عبارتند از:

1-طرح اضطراری آلودگی نفتی کشتی باید مطابق مقررات 37 ضمیمه  MARPOL نوشته شود.

2-طرح تصویب شده مطابق با دستور العمل، فرمانده و افسران کشتی را در مورد اقداماتی که باید در صورت وقوع حادثه آلودگی نفتی یا کشتی در معرض خطر انجام شود، راهنمایی می کند.

3-طبق بخشنامه شماره MEPC-256 الزام است ،کلیه اطلاعات و دستورالعمل های عملیاتی مربوط به روشهای اضطراری و تجهیزات مقابله با الودگی های نفتی ارائه شده در کیت  قرار گیرد است.

4-این طرح باید شامل تلفن های مهم، شماره های فکس، اسامی و غیره از همه مخاطبین مهمی باشد که در صورت آلودگی نفتی باید با آنها تماس گرفته شود.

5-اگر تغییراتی در طرح ایجاد شود، عموماً نیازی به تأیید سازمان ندارد. مالک و مدیر کشتی باید پیوست ها را در مورد تغییرات انجام شده در طرح به روزرسانی کند.

محتویات SOPEP – لیست تجهیزات برنامه اقدام شامل وظایف هر یک از خدمه در زمان نشت، از جمله جمع آوری اضطراری و اقدامات است.

 SOPEP حاوی اطلاعات کلی در مورد کشتی و مالک کشتی و غیره است.

مراحل و روش مهار تخلیه نفت به دریا با استفاده از تجهیزات :

برای جلوگیری از آلودگی، مخزن های مخصوص spill kit  در قسمت های مختلف طبق نقشه های شرایط اضطراری  در ایستگاهای مشخص قرار میگیرند.

 محتویات داخل این مخزن ها شامل انواع : پدهای جاذب روغن، انواع بالشتک جاذب ،جوراب جاذب ، بوم های جاذب وگاگل و لباس مخصوص جهت رفع الودگی  است.

رویه و الزامات گزارش گیری داخلی در صورت نشت نفت شرح داده میشود .

در صورت نشت نفت باید لیست نفرات و مسولین درگیر طبق اولویت ها مشخص گردند.  برای تماس و گزارش الزامات در صورت نشت نفت در    SOPEP فهرست شده اند.

اولویت های مهم کلی کشتی نیز در SOPEP ذکر شده است که شامل مکان تمام مخازن نفت با ظرفیت ومحتوا و غیره است.

محل نگهداری  SOPEP و محتویات قفسه با لیست موجودی (طبق چک لیست ).

راهنمایی برای نگهداری سوابق حادثه آلودگی (برای مسئولیت، غرامت و بیمه).

رویه های آزمایش طرح های مختلف که در SOPEP توضیح داده شده است.

رویه نگهداری سوابق طبق الزامات و دستورالعمل ها.

جزئیات زمان و نحوه بررسی طرح شرایط اضطراری

وظایف عمومی خدمه کشتی تحت SOPEP:

رهبر تیم: طور کلی مسئول هر حادثه مربوط به نشت نفت است و باید به مقامات رسمی سازمان  در مورد حادثه اطلاع دهد او باید اطمینان حاصل کند که همه اعضای خدمه از دستورالعمل ها پیروی می کنند و سوابق مربوط به حادثه گزارش می شود.

مهندس ارشد:  مسئول عملیات بانکرینگ خواهد بود و به زیردستان دستور می دهد تا قبل از هر عملیات مربوط به نفت (انتقال لجن، ذخیره سازی روغن روان کننده، ذخیره سازی نفت کوره و غیره) SOPEP KIT را آماده کنند.

مهندس ارشد باید اسناد مربوط به عملیات را از وضعیت و نتایج اقدامات انجام شده برای محدود کردن خروج روغن مطلع و به روز نگه دارد.

مطالب مرتبط: مسئولیت مهندس ارشد تحت SOLAS

افسر ارشد: او مسئول عملیات کامل عرشه برای جلوگیری از نشت نفت خواهد بود یا در صورت نشت نفت، افسر ارشد باید اسنادو دستورالعمل ها چک نماید و وضعیت و اقدامات انجام شده برای توقف  عملیات را بررسی نماید این عملیات در جهت کاهش خروج نفت و مهار میباشد .

مطالب مرتبط: چگونه می توان یک افسر ارشد موثر در کشتی ها بود؟

افسر وظیفه عرشه: برای کمک به افسر ارشد عرشه در جهت  اصلاع رسانی و ارسال گزارشات شرایط اضطراری و احتمال نشت نفت اقدامات لازم را انجام دهید.

در مورد هرگونه وضعیت احتمالی نشت نفت به افسر ارشد / مهندس ارشد هشدار و اطلاع دهید.

مطالب مرتبط:  نکته مهم برای بررسی چک لیست برای افسر سوم کشتی

مهندس وظیفه: کمک به مهندس ارشد برای هرگونه عملیات انتقال روغن ونفت که شامل آماده سازی مواد SOPEP و آمادگی تجهیزات آتش نشانی باشد.

درجه بندی (های) وظیفه:  کمک و هشدار به افسر وظیفه  برای تشخیص نشت احتمالی روغن و کمک فوری با تمام ابزارهای ممکن برای محدود کردن و پاکسازی نشت نفت

مواد اضافی SOPEP را برای جلوگیری از رسیدن روغن ونفت به محل مورد نظر بیاورد.

SOPEP نه تنها جزئیاتی را برای جلوگیری و مبارزه با نشت نفت ارائه می دهد، بلکه مانند سایر مقررات SOLAS عمل می کند زیرا جزئیاتی برای نجات کشتی و خدمه در صورت بروز حوادث ناگوار مانند آتش سوزی، برخورد، لیست کردن و غیره دارد.

سلب مسئولیت:  نظرات نویسندگان بیان شده در این مقاله لزوماً منعکس کننده نظرات شرکت ایمن سازان پایش نیست.

داده ها و نمودارها، در صورت استفاده، در مقاله از اطلاعات موجود استخراج شده اند و توسط هیچ مرجع قانونی تایید نشده اند.

مقاله یا تصاویر را نمی توان بدون اجازه نویسنده مهندس حامد زمانی  تکثیر، کپی، به اشتراک گذاشت یا به هر شکلی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Select Language
Chat with us on WhatsApp
error: Content is protected !!